Blog
Globtroterskie Opowieści
Odkrywamy świat krok po kroku
Historie, inspiracje i praktyczne porady dla miłośników podróży
Ekoturystyka: jak podróżować, dbając o środowisko?
Ekoturystyka to obecnie jeden z najmocniejszych trendów w turystyce. Specjaliści przewidują, że zostanie on z nami jeszcze przez najbliższe lata. W związku z szybko rozwijającą się technologią i przemysłem, ludzkość boryka się z problemami związanymi z eksploatacją środowiska.
Ekoturystyka jest rodzajem turystyki, która kładzie nacisk na zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska naturalnego. Podróżując w duchu eko zwiedzamy świat w sposób, który minimalizuje negatywny wpływ na planetę i wspiera ochronę przyrody. Odpowiedzialność w takim podejściu to słowo klucz. Być może brzmi to bardzo skomplikowanie, to jednak tylko pozory. Wystarczy pamiętać o prostych krokach, także tych, które zadomowiły się w naszym codziennym życiu, jak segregowanie śmieci czy pamiętanie o swojej wielorazowej torbie czy butelce na wodę.
Stojąc przed wyborami podczas podróży, od tych błahych, po decyzje bardziej skomplikowane postarajmy się wziąć pod uwagę aspekt naszego wpływu na środowisko. Oczywiście, w miarę możliwości, zasobności portfela oraz korzystając ze zdrowego rozsądku. Wiele przykładów takich działań, o których możemy pamiętać lub które mogą stać się inspiracją zebrałam i wypisałam poniżej.
1. Wybór zrównoważonych środków transportu
- Transport publiczny: korzystaj z pociągów, autobusów i innych form transportu zbiorowego. Nie męczysz się prowadzeniem auta ani też tym, że nie znasz drogi, a przez okno podziwiasz zmieniające się krajobrazy. Często środki transportu są też atrakcją turystyczną jak londyńskie metro.
- Rowery i piesze wędrówki: gdy to możliwe, wybieraj rower lub własne nogi. W ten sposób możemy poznać lepiej otaczającą nas przyrodę lub miasto. Kto zwiedzał Kopenhagę czy Amsterdam na rowerach, ten wie najlepiej.
- Loty: jeśli musisz leć, jednak staraj się wybierać bezpośrednie loty (wiąże się to z mniejszą emisją CO₂) i rezerwować bilet z wyprzedzeniem, by unikać lotów last-minute, które często pozostawiają wyższy ślad węglowy.
- Eko-noclegi: wybieraj hotele, pensjonaty które mają certyfikaty ekologiczne, czy agroturystyki, gdzie uprawia się rolnictwo na potrzeby gości.
2. Szacunek do natury i lokalnych społeczności
- Szanuj lokalną kulturę: wspierajmy lokalne społeczności, kupujmy produkty wykonane na miejscu i usługi od mieszkańców regionu. Pamiętajmy o tym, że ekoturystyka to dbałość o ludzi i ich tradycje. Warto poświęcić chwilę, by sprawdzić czy dany magnes na lodówkę został wykonany przez lokalnego rzemieślnika.
- Odwiedzaj obszary chronione: parki narodowe czy rezerwaty przyrody są czynnie zaangażowane w ochronę środowiska. Pamiętajmy, by przestrzegać zasad tam obowiązujących.
- Nie zostawiaj śmieci: dbajmy o porządek i pozostawianie po sobie miejsc, takimi jakie je zastaliśmy.
3. Świadome wybory:
- Odpowiedzialne zakupy: unikaj produktów jednorazowego użytku i wybieraj np. wielokrotnego użytku butelki na wodę, bawełniane torby na zakupy. W restauracjach także zwracaj uwagę na dania lokalne stworzone z warzyw, owoców czy przetworów pochodzenia lokalnego (we Włoszech restauracje lub jedzenie oznacza się „a km zero”)
- Zrównoważona turystyka: wyszukuj mniej znane, ale równie interesujące miejsca do odwiedzenia. Zamiast masowych atrakcji turystycznych, które są oblegane przez tłumy, odkryjesz być może unikatową miejscowość lub okolicę. Wybieraj atrakcje promujące edukację ekologiczną i ochronę natury.
- Oszczędność wody i energii: zwracaj uwagę na zużycie wody i energii w miejscach noclegowych. Korzystaj z tych zasobów w sposób oszczędny i mądry, tak jak robisz to w domu.
- Unikaj szkodliwych produktów: unikaj używania np. kosmetyków, które mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne (np. mikroplastik), co bezpośrednio wpływa na środowisko wodne.
4. Wspieranie ekoturystyki w mniej odwiedzanych miejscach
- Unikaj masowej turystyki: wybierając mniej popularne miejsca, nie tylko minimalizujesz wpływ na przeludnione lokalizacje. Także wspierasz rozwój mniejszych społeczności i chronisz popularne miejsca przed degradacją.
Podróżując w zgodzie z zasadami ekologii, nie tylko poznajesz piękno natury, ale także przyczyniasz się do jej ochrony, wspierając zrównoważony rozwój i edukację ekologiczną. To podejście, które sprawia, że podróże stają się bardziej świadome, odpowiedzialne i przyjazne dla środowiska.